laureaci

II GALA DNI PRACY ORGANICZNEJ

Bazar Poznański – 2013 rok

Honorowy Wawrzyn Pracy Organicznej 2013

Dr. Wanda Błeńska

Lekarka i misjonarka. Wyróżniona m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie medycyny tropikalnej i leczenia trądu, za dawanie świadectwa miłości do człowieka i niesienie pomocy osobom potrzebującym, za osiągnięcia w pracy misyjnej”. W czasach II Wojny Światowej była członkiem Armii Krajowej, i Tajnej Organizacji Wojskowej – Gryf Pomorski. Przez ponad czterdzieści lat pracowała w ośrodku leczenia trądu w Ugandzie. Obecnie jest członkiem Rady Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, której celem jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Na zdjęciu: dr Wanda Błeńska i Paweł Leszek Klepka
Anna i Józef Grajek w Kategorii: Kultura

Inicjatorzy stworzenia Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. Pasja Państwa Grajków trwa już od wielu lat, w 1995 roku zaczęli zbierać muzealia i materiały poświecone tematyce powstania wielkopolskiego. To wtedy zrodziła się idea stworzenia muzeum, które początkowo mieściło się w niewielkich pomieszczeniach szkoły podstawowej w Lusowie. Później jednak Grajkowie namówili lokalne władze w postaci radnych i ówczesnego wójta, aby gmina Tarnowa Podgórnego zainwestowała w upamiętnianie historii poprzez budowę muzeum. Inwestycja została zrealizowana, i tak w 2008 roku Muzeum zostało przeniesione do nowego budynku.

Na zdjęciu: Paweł Leszek Klepka, Józef Grajek oraz Anna Grajek.
Major Tomasz Ogrodniczuk w Kategorii: Edukacja

Kustosz Muzeum Broni Pancernej, zajmuje się eksploracją i renowacją zatopionych lub zakopanych wraków pojazdów pancernych. Dzięki jego pracy odnajdywane są i odrestaurowane pojazdy pancerne. Muzeum Broni Pancernej, dzięki działalności majora Tomasza Ogrodniczuka, wzbogaciło się o nowe eksponaty zwiększając ich liczbę prawie dwukrotnie porównując do stanu zanim Ogrodniczuk został kustoszem..

Na zdjęciu: Paweł Leszek Klepka, mjr Tomasz Ogrodniczuk, Andrzej Łyszyk, Ryszard Ciesielski.
Krystyna Gromanowska w Kategorii: Praca na rzecz wspólnot lokalnych

Sołtys sołectwa Owczegłowy w Gminie Rogoźno. Wyróżniona w ramach konkursu „Sołtys na miarę Europy” za osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności lokalnej, przyczyniającej się do rozwoju i promocji sołectwa. Krystyna Gromanowska prowadzi także Stowarzyszenie Baranek, działające na rzecz rozwoju i aktywizacji społecznej sołectwa Owczegłowy, poprzez takie programy jak „50+ Bądźmy aktywni” na rzecz aktywności ludzi starszych. Wspiera także młodzież i dzieci poprzez otwieranie świetlic lub zbiórki odzieży.

Na zdjęciu: Eliza Majchrzak, Paweł Leszek Klepka, Krystyna Gromanowska, Andrzej Łyszyk, Ryszard Ciesielski.
Firma Mróz w Kategorii: Partnerska formuła budowania gospodarki

Firma Mróz to wytwórnia różnego rodzaju wędlin. Oprócz działalności gospodarczej zorientowani są na ekologię (poprzez np. budowanie biogazowi), a także zdrowego trybu życia. Wspierają sportowców, byli sponsorami m.in. grupy kolarzy MTB, zespołu piłkarskiego Warta Poznań czy członków Balonowej Kadry Balonowej. Produkcje opierają na „odpowiedzialnej hodowli zwierząt” (wykorzystywana jest wysokogatunkowa pasza z własnych upraw, a zwierzęta są hodowane zgodnie z ich naturalnym rozwojem).

Na zdjęciu: Paweł Leszek Klepka, Wojciech Mróz – Prezes Zarządu, Andrzej Łyszyk, Ryszard Ciesielski.

napisz do nas

Poznań. św. Marcin 17

ul. Święty Marcin 78
61 – 809 Poznań
tel. 61 855 39 90